Je tu i zlato

Jakmile se na klimatu v některé společnosti něco negativně podepisuje, doplácí na to její trh a tím zákonitě i měna. A jakmile nastanou závažnější komplikace, jde tato dolů. Peníze ztrácejí hodnotu, a ti, kdo nějaké mají, na to logicky doplácejí tím, že si za své úspory mohou dovolit koupit stále méně.
Lidé se proti tomu snaží bránit různými způsoby.

zlaté placky

  • Někdo své úspory utratí rychleji, než tyto pozbydou svoji hodnotu. Je logické, že už pak tento na znehodnocení měny nedoplácí, jenže to nemusí být zrovna terno. Protože až se objeví potřeba něco zaplatit, není vyloučeno, že bude mít dotyčný problémy, protože nebude mít rezervy.
  • Jiný si své peníze uloží na nějaký běžný účet nebo zvolí obdobný finanční produkt. Jenže tento na tom stoprocentně prodělá také. Protože zde nabízené úroky (pokud se tedy vůbec nějaké nabízejí) ani zdaleka nevykompenzují inflaci.
  • Další investuje do nějakých fondů nebo cenných papírů. A tady může teoreticky inflaci porazit. Jenže tu není žádná jistota a stejně jako vydělat se tu dá lehce i o všechno přijít.
  • Anebo se najdou tací, kteří investují dejme tomu do investičního zlata.

A jsou to právě ti poslední, kdo bojují se znehodnocováním peněz nejefektivněji. Protože zlato má svoji trvalou hodnotu, jež nikdy nezmizí, a na rozdíl od peněz toto dokonale vzdoruje každé ekonomické krizi.

zlato na sametovém podkladu

Čím je situace na trhu horší, tím je zlato výhodnější a tím je zájem o toto větší. A proto v dnešní pandemií ovlivněné době sázejí na nákup a výkup zlata mnozí. Tedy ti, kdo mají nějaké volné finanční prostředky a zdravý rozum, respektive ti, kdo mají zlata nadbytek a potřebují hotovost.
Protože na transakcích se zlatem se dnes dá jedině vydělat. A to třeba i proto, že se u něj na rozdíl třeba od diamantů nebo stříbra neplatí daň z přidané hodnoty. A kdo tak má své zlaté cihličky, je za vodou. Na toho jsou problémy panující na trhu krátké.